DJ: 5 głównych typów

DJ: 5 głównych typów

5 głównych typów DJ-ów: którym jesteś?

 

            DJ według ogólnej definicji to osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki w celu rozbawienia publiczności. W praktyce można wyróżnić  pięć głównych typów DJ, w tym DJ klubowy, wodzirej (grający imprezy okolicznościowe) zwany na świecie mobile DJ, didżej producent, didżej radiowy i turntablista inaczej zwany scratch DJ.

            Większość DJ-ów to didżeje grający okolicznościówki, klubowi i producenci, choć wielu z nich występuje w więcej niż jednej roli. Na przykład wielu DJ-ów, którzy dopiero zaczynają w lokalnych klubach, produkuje również oryginalną muzykę i remiksy udostępniając ją w mediach społecznościowych. Inni poza występami w klubach dorabiają grając wesela lub eventy firmowe. Czasami didżej otrzymuje swój własny program radiowy, albo produkuje i gra po klubach i festiwalach.

Omówmy więc pięć wymienionych powyżej typów szczegółowo.

 

Didżej klubowy

DJ klubowy może być zarówno rezydentem jakiegoś lokalu jaki i DJ-em grającym w wielu klubach na terenie kraju czy regionu. Od strony technicznej, nie zależnie od granego gatunku muzycznego, trzyma się klasycznych zasad miksowania utworów tak żeby tworzyć ciągłość seta w danym rytmie bądź klimacie.

Często jest postacią popularną, kiedyś w miejscach grania, dziś obecnie dzięki mocy internetu o wiele szerzej. Może być twarzą lokalu, w którym gra, jako rezydent. Wyznaczać trendy muzyczne, współpracując z właścicielem przy bookingu zapraszanych gości. Może też zdobywać ogromną popularność i uznanie grając w klubach i dyskotekach na terenie całego kraju.

bueno Clinic, djacademy

Mobilny DJ

Mobilni DJ-e to naprawdę liczna grupa fachowców od tworzenia muzycznego tła dla wszelkiego rodzaju imprez okolicznościowych, od wesel, urodzin, jubileuszy, studniówek po eventy firmowe i konferencje. Na świecie przyjęło się na nich mówić Mobile DJ, u nas nazywani są wodzirejami, prezenterami, DJ-ami weselnymi.

Od DJ-ów klubowych różnią się w wielu aspektach, choć często nie ustępują umiejętnościami technicznymi. Specyfika rynku wymaga od nich sporego zaangażowania zarówno jeśli chodzi o szeroką znajomość przeróżnego repertuaru muzycznego jak i posiadany sprzęt (nagłośnienie, oświetlenie, gadżety animacyjne).  Didżej klubowy natomiast obraca się w węższych zakresach gatunków i nie musi się martwić o zaplecze akustyczne czy oświetleniowe.

W ogólnym obrazie głównym atutem DJ mobilnego jest w pracy z publicznością mikrofon i bezpośredni kontakt.

DJ Gracek

Producent muzyczny

DJ-e producenci muzyki to artyści, którzy sami tworzą muzykę, głównie przy użyciu komputera. Dzięki nowoczesnej technologii nie potrzebują już do tego studia nagraniowego. Wielu światowej sławy DJ-ów zaczynało od produkcji na laptopie, wielu do dziś pracuje we własnych domach, w pomieszczeniach zaadaptowanych na potrzeby tworzenia muzyki.

Mogą pomóc komuś innemu nagrać album lub piosenkę, wyprodukować dla siebie lub remiksować utwory innych artystów. W ostatnich latach, popularność różnej maści masowych festiwali, wyniosła wielu z nich do poziomu mega gwiazd popkultury.

Co ciekawe, nie każdy producent może się zwać didżejem, jeśli chodzi o umiejętności miksowania utworów. Żeby jednak osiągać szczyty w branży niektórzy świetni producenci musieli posiąść techniczne umiejętności miksu, niektórzy zaś posądzani są o granie z tzw. “gotowców” (przygotowany wcześniej zmiksowany materiał).

warsztaty produkcji muzyki

DJ radiowy

DJ radiowy w klasycznym rozumieniu pracuje w stacji radiowej jako prezenter, spiker i człowiek odpowiedzialny za dobór materiału muzycznego. Obecnie wiele rozgłośni prezentuje gotowe, zaprogramowane playlisty a ludzie których głos słyszymy pomiędzy nagraniami są po prostu spikerami.

Zdarza się, że zarówno w radiach internetowych jaki i w rozgłośniach tradycyjnych DJ-e grają swoje sety miksując muzykę. Nie różnią się wtedy od didżejów klubowych w kontekście techniki a jedynie wykorzystują radio jako medium do popularyzowania siebie czy swojej muzyki. Na popularności zyskują również podcasty. I w tym przypadku np. producent korzysta ze środków przekazu charakterystycznych dla didżeja radiowego.

Turntablista

Turntabliści są również określani jako scratch DJ. Wykonują remiksy na żywo za pomocą gramofonów, miksera i słuchawek, a także samplerów  i efektów specjalnych. Technika, którą się posługują nazywa się “scratching” i wymaga umiejętności polegającej na delikatnym ruchu ręki /nadgarstka. Wyuczenie się jej do poziomu profesjonalnego zajmuje długie lata treningu i praktyki.

Turntablism wywodzi się bezpośrednio z kultury hip-hopowej i nierozerwalnie związany jest z płytą winylową. Winyle do swojej pracy mogą i wykorzystują często didżeje z wszystkich pozostałych, wyżej opisanych typów.

Wielką zaletą branży muzycznej jest jej różnorodność, a sama definicja DJ-a jak widać jest dosyć pojemna. Możesz być klubowym didżejem / producentem / turntablistą czy grać wesela i nie ma na to żadnych reguł czy pozwoleń. Ludzie zostają DJ-ami z różnych powodów. Niezależnie od tego, czy chcesz urządzić imprezę, wyrazić siebie poprzez piękną muzykę, dotrzeć do słuchaczy, czy po prostu zyskać szacunek. Zdecyduj, czy  jest to twoja pasja i zacznij ją realizować.