Licencja DJ-a

Licencja DJ-a

Co to jest licencja ZPAV i do czego uprawnia?

ZPAV zajmuje się ochroną praw należących producentów czyli wytwórni fonograficznych. Z tego tytułu pobierają opłaty licencyjne między innymi za publiczne odtwarzanie utworów muzycznych podobnie jak robi to ZAiKS i STOART. Rozumiem, że pytanie dotyczy DJ Licencji ? Trzy Organizacje Zbiorowego Zarządzania : ZAiKS, ZPAV i STOART podpisały w 2010 roku ze sobą porozumienie i stworzyły wspólną licencję, która umożliwia tylko i wyłącznie odtwarzanie muzyki z kopii wykonanej z legalnie nabytego nośnika (płyty CD, pliku mp3 czy płyty analogowej).

Prostym językiem: jeżeli kupimy płytę CD, płytę winylową i nie chcemy ich nosić do klubu a zgrać na pendrive i odtwarzać te utwory z pena to musimy zakupić DJ Licencję. Jeżeli odtwarzamy muzykę z płyty Cd lub vinyla to nie potrzebujemy DJ Licencji. Dotyczy to również plików mp3 – jeżeli odtwarzamy je z nośnika na jaki utwór został zapisany podczas zakupu (importowania z serwisu) to DJ Licencja jest nam nie potrzebna. Jeżeli chcemy wykonać kopię zakupionej mp3 i odtwarzać muzykę z kopii to musimy wykupić DJ Licencję.

Ile, na ile i jak inaczej ?

Niektóre serwisy w swoim regulaminie dopuszczają wykonanie jednej kopii wówczas również nie potrzebujemy DJ Licencji. Koszt takiej DJ Licencji to 2460,00 zł brutto za cały rok grając nawet tylko jedną imprezę trzeba było wykupić DJ Licencję na cały rok ( jeżeli byłoby to w np. w lipcu to w przeliczeniu od lipca do końca roku). Jednak dzięki sześcioletnim staraniom DJ Union (pisma do OZZ, pisma do ministerstwa, skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich, skargi do UOKiK ) OZZ ugięły się i wprowadziły w lipcu 2017 r udogodnienia. Obecnie można wykupić DJ Licencję na wybrany okres na 90 dni , 180 dni lub 365 dni.

Również po interwencji DJ Union wprowadzono możliwość przerzucenia opłat z tytułu DJ Licencji na organizatora imprezy, opłaca on wówczas licencję na publiczne odtwarzanie zwiększoną o 15 % . Jest to dobre rozwiązanie w przypadku organizacji np. jednej imprezy , nie trzeba wówczas wykupować DJ Licencji na 90 dni tylko wystarczy dopłacić 15% do standardowej licencji na publiczne odtwarzanie.

 

Robert Sroczyński

Prezes PSPM DJ Union